Zotavenie a rehabilitácia

Návrat do života

Mnoho pacientov, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu spomína, že sa spočiatku cítili izolovane a bolo pre nich náročné vysvetliť ostatným ako sa cítia. Šok z cievnej mozgovej príhody mení životy ľudí. 

Majte na pamäti:

Nie ste sami
Keď opustíte nemocnicu, mali by ste vyhľadať podporu špecialistov, rodinu i priateľov. Oni všetci môžu prispieť k Vášmu skorému zotaveniu.
Neuzatvárajte sa
Rozhovor s rodinou, partnerom/kou či priateľmi pomáha aj vášmu okoliu pochopiť, čím prechádzate. Vždy hovorte o svojich pocitoch aj komplikáciách.
Začnite s rehabilitáciou
Najlepšou cestou k rýchlemu zotaveniu je motivovať sa, myslieť pozitívne a udržať sa v dobrej zdravotnej kondícii. Nevyhnutnou súčasťou je cvičenie.
Hovorte o svojom zdravotnom stave
Opýtajte sa svojho lekára na možnosti liečby fyzických aj emocionálnych následkov, ktorým čelíte po mozgovej cievnej príhode.

Ako ostať zdravý a cítiť sa lepšie?

Zotavenie po cievnej mozgovej príhode vyžaduje pozitívne myslenie, zmenu životného štýlu a disciplínu.

Aby ste mali pod kontrolou krvný tlak, cholesterol, glukózu a ďalšie rizikové faktory cievnej mozgovej príhody, je dobré osvojiť si nové návyky a vytrvať.

Tu je niekoľko tipov, kde začať:

Prestaňte fajčiť. Teraz je najlepší čas! Cigarety vážne škodia viacerým orgánom v tele a zvyšujú riziko vzniku cievnej mozgovej príhody a niekoľkých druhov rakoviny.

Obmedzte alkohol alebo ho úplne odstráňte z nákupného zoznamu. Alkohol poškodzuje mozog a zvyšuje riziko recidívy cievnej mozgovej príhody.

Osvojte si zdravý jedálniček, jedzte pravidelne a kvalitne, nezabúdajte na pitný režim.

Trávte čas na čerstvom vzduchu. Medzi benefity pobytu vonku patrí lepšia psychická kondícia a celková nálada, zlepšenie pozornosti, lepšie zdravie a imunita a nižšia miera stresu.

Osvojte si cvičenie. Urobte si malý prieskum, zamerajte sa na seba a zistite, aké cvičenie vás baví. Nájdite aktivitu, ktorej sa môžete venovať pravidelne, aspoň pár minút každý deň.

Ako a kde cvičiť?

V nemocnici
Špecializované rehabilitačné oddelenia poskytujú intenzívnu rehabilitáciu počas hospitalizácie. Nebojte sa opýtať, aké možnosti sú vhodné konkrétne pre vás.
Ambulantne
Po pre pustení z nemocnice sa informujte u svojho neurológa, aby vám odporučil niektorú zo špecializovaných fyzioterapeutických ambulancií.
Doma
Nezanedbávajte cvičenie ani vtedy, ak sa už cítite lepšie. Množstvo cvikov sa dá vykonávať aj doma. V niektorých prípadoch môže poisťovňa hradiť aj asistenčnú službu Agentúry Domácej Ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS). Overte si u svojho lekára, či na ňu máte nárok. 
Krok za krokom k zotaveniu
Pamätajte si, že progres prichádza postupne a jednotlivé aktivity v domácnosti si dávkujte krok za krokom. Na rozcvičenie niektorých svalov stačia bežné domáce práce. Zohľadnite, čo vám umožňuje váš zdravotný stav. Opýtajte sa svojho okolia, s čím môžete pomôcť, aby ste sa znovu zapojili do bežných aktivít. Aj také zdanlivo jednoduché činnosti, ako je krájanie zeleniny môžu pomôcť obnoviť motoriku.

Preventívna liečba

Každý pacient po cievnej mozgovej príhode by mal podstúpiť antiagregačnú alebo antikoagulačnú liečbu, ktorá ovplyvňuje zrážanlivosť krvi a znižuje riziko tvorby krvných zrazenín a upchávania ciev. Vhodný preparát pre vás určí neurológ. Pri vynechaní liečby sa riziko recidívy výrazne zvyšuje.

Dbajte na to, aby ste užívali lieky podľa odporúčania lekára. Akúkoľvek zmenu liečby alebo prípadné nežiaduce účinky konzultuje so svojim lekárom.

Spasticita a liečba

U niektorých ľudí sa po prekonaní cievnej mozgovej príhody rozvinie svalová spasticita.

Tento stav vzniká zvýšeným svalovým napätím a spôsobuje, že končatina (väčšinou ruka) stuhne a je bolestivá. Dôsledkom je narušenie každodenných činností, ako je obliekanie alebo hygiena, no takáto komplikácia znemožňuje aj rehabilitáciu.

Spasticita sa môže objaviť už 6 dní po prekonaní porážky a čím skôr je diagnostikovaná, tým lepšie sú prognózy na zlepšenie zdravotného stavu.

Ak máte podozrenie, že sa u vás vyskytla svalová spasticita, obráťte sa na svojho neurológa. Nebojte sa zdôveriť lekárovi.

Ako sa lieči spasticita?

Spasticitu je možné liečiť v špecializovaných ambulanciách za pomoci neurológa. Takáto liečba hornej končatiny je hradená zo zdravotného poistenia po cievnej mozgovej príhode do jedného roka od vzniku cievnej mozgovej príhody.

Pozostáva z rôznych liečebných metód:

  • polohovanie a správne sedenie;
  • strečing alebo naťahovanie svalstva vrátanie dlahovania, ktoré je žiadúce pre zachovanie dĺžky svalstva;

  • chladenie svalov, zohrievanie svalov;

  • ortézy, dlahy a pomôcky, ktoré opakovaným použitím vedú k zlepšeniu rozsahu pohybu;

  • elektroliečba a transkutánna elektro-neurostimulácia;

  • farmakologická liečba;

  • injekčná liečba (aplikácia botulotoxínu do spastického svalu)

Ak sa u vás spasticita vyskytne, informujte o tom svojho lekára, ktorý vám najlepšie odporučí liečebnú metódu, ktorá je vhodná vo vašom individuálnom prípade.

Prihláste sa do pacientskeho programu a dostávajte od nás užitočné informácie.

Zaregistrovať sa